Kontakta oss

Har du några frågor? Tveka inte att ta kontakt med oss på Almaskolan om det är någonting som du undrar över.

Kontaktuppgifter


Telefon: 08–410 88 540
Telefon lärarrum mellanstadium: 
08-410 88 541, 0721-672 378
Telefon lärarrum högstadium: 
08-410 88 547, 0721-672 377
E-post: info@almaskolan.se

Personal

Lena Dahlin, skoladministratör
telefon: 08-410 88 545
E-post: lena.dahlin@almaskolan.se

Mikael Sörnäs, rektor
telefon: 08-410 88 544
E-post: mikael.sornas@almaskolan.se

Jari Lindgren, biträdande rektor & kurator
telefon: 08-410 88 546
E-post: jari.lindgren@almaskolan.se

Christina Milstam, skolsköterska
E-post: christina.milstam@almaskolan.se

Ann-Louise Jender, lärare no & en, mentor 5a
E-post: ann-louise.jender@almaskolan.se

Mikael Sörnäs, lärare ma, mentor 6a
E-post: mikael.sornas@almaskolan.se

Gunilla Hjalmarsson, lärare so, mentor 6b
E-post: gunilla.hjalmarsson@almaskolan.se

Kai Aasnes, lärare sv & en, mentor 7a
E-post: kai.aasnes@almaskolan.se

Michael Mårdh, lärare idrott & hälsa, mentor 7b
E-post: michael.mardh@almaskolan.se

Lisa Ljungman, lärare slöjd, bild mentor 7b
E-post: lisa.ljungman@almaskolan.se

Frida Tschöp, lärare sv & en, mentor 8a
E-post: frida.tschoep@almaskolan.se

Anna Schastnaya, lärare ma, mentor 8b
E-post: anna.schastnaya@almaskolan.se

Cristhine Hellsten Kerslow, lärare so, mentor 9a
E-post: cristhine.hellsten-kerslow@almaskolan.se

Josef Soultani, lärare no, mentor 9b
E-post: josef.soultani@almaskolan.se

Maria Brodén, lärare bild
E-post: maria.broden@almaskolan.se

Carmen Agenjo, lärare spanska
E-post: carmen.agenjo@almaskolan.se

Carlos Martinez, lärare spanska
E-post: carlos.martinez@almaskolan.se

Lena Dahlin, lärare tyska
E-post: lena.dahlin@almaskolan.se

Gunilla Wiberg, lärare franska
E-post: gunilla.wiberg@almaskolan.se

Marcus Söderström, Elevassistent och Fritidsklubb
E-post: marcus.soderstrom@almaskolan.se

Daniela Edvardsson, Elevassistent och Fritidsklubb
E-post: daniela.edvardsson@almaskolan.se

Sofia Lundgren, Elevassistent
E-post: sofia.lundgren@almaskolan.se

Clara Johansson, föräldraledig
E-post: clara.johansson@almaskolan.se

 

 

 


Visa större karta
Adress: Södra Fiskartorpsvägen 2, Östermalms IP
Postnummer: 114 33 Stockholm

Synpunkter och klagomål

Elev/vårdnadshavare har möjlighet att lämna synpunkter och klagomål till huvudmannen om denne upplever att klagomål till rektor inte lett till förbättring och att situationen kvarstår eller om man har synpunkter på rektorns hantering av en viss fråga. Då behöver du på nytt lämna ett klagomål där du beskriver situationen.

Styrelsen tar emot dina synpunkter och eventuella klagomål på  klagomal@almaskolan.se eller via brev till postadress: Almaskolan AB , Dalvägen 16, 169 56 Solna

1. Ditt klagomål bekräftas inom två dygn (vardag), Utgångspunkten är att det ska ske skyndsamt.

2. Därefter utreds ärendet av huvudmannen. Om utredningen behöver mer information från dig som klagat eller rektor, pedagog eller annan på skolan tas en kontakt med den/dem ärendet berör.

3. När ärendet är utrett fattar huvudmannen ett beslut, som postas till dig som elev/vårdnadshavare med uppgifter om hur du kan gå vidare om klagomålet kvarstår. Utgångspunkten är emellertid att varje situation ska redas ut och lösas så att du inte behöver gå vidare. Brister som framkommer i utbildningen genom klagomål åtgärdas alltid. All klagomålsutredningar behandlas konfidentiellt, arkiveras och dokumenteras.